Firma Geomet koupila pozemky pro závod na zpracování lithia z Cínovce

Geomet podepsal smlouvy s budoucími opcemi na získání všech potřebných pozemků v lokalitě Dukla v celkové hodnotě 966 milionů korun. V průmyslovém areálu plánuje postavit závod na zušlechťování rudy a na výrobu lithia pro baterie.

Pozemky areálu Dukla vlastnily čtyři soukromé firmy, přičemž všechny přilehlé pozemky relevantní pro tuto lokalitu jsou ve vlastnictví státu nebo místních úřadů, uvedly Seznam Zprávy. Geomet v rámci smlouvy jeden z pozemků koupila, na získání dalších tří uzavřela předkupní právo. Jeden z koupených pozemků vlastní podle serveru firma Datou. Jejím majitelem je Jan Lichtneger, odvolaný ředitel středočeských silničářů, známý z takzvané kauzy Dozimetr.

Ústecký krajský odbor územního plánování už obdržel žádost o změnu územního plánu v okolí areálu Dukla, aby mohl vzniknout koridor pro dopravu rudy. Rozhodnout se má v posledním čtvrtletí letošního roku. Na výsledku pak závisí i koupě dalších tří pozemků, respektive využití opcí na jejich koupi.

Pod Cínovcem v Krušných horách se nachází největší ložisko lithia v Evropě. Firma Geomet v oblasti provádí průzkum a v následujících letech tam plánuje hlubinnou těžbu tohoto strategického kovu. Finální studie proveditelnosti, která odpoví na základní otázky spojené s možnostmi produkce lithia na Cínovci, bude hotová do konce letošního roku, uvedl nedávno místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Těžba by mohla začít na přelomu roku 2026 a 2027 za předpokladu, že ve druhé polovině roku 2025 bude mít Geomet stavební povolení. Náklady na celý projekt se odhadují na 15 miliard korun.